Denna klätterexpedition är ett perfekt berg för dig som är redo att klättra +8000 meter. Det är även många som förbereder sig för en Mount Everest klättring på detta berg.
Himlung Himal med sina ståtliga 7126 meter ligger i Nepal, precis intill gränsen till Tibet. Himlung ligger lite avsides från kända Khumbudalen med bland andra Mount Everest, mer västerut i Manaslu-regionen.
Magnifika Lhotse på 8516 meter är det fjärde högsta berget i världen och vägen upp mot toppen startar på samma led som klättrarna använder till Everest när man klättrar från Nepal och södra hållet.
Manaslu står ståtligt och ganska isolerat i centrala delarna av Nepal. Berget är det åttonde högsta i världen och är 8156 möh.
Ett fint inträde i 8000-meters klubben.
Denna klättringsexpedition är en lagom strapatsrik äventyrsresa till Mera Peak som är det högsta av alla så kallade ”trekking peaks” i Himalaya med sina 6476 meter.
+7000 meter och en bra möjlighet för att nå toppen på otekniska Peak Lenin. Ett berg för dig med tidigare erfarenhet av klättring på +6000 meter eller Elbrus. Svensk guide
En klättringsexpedition i Himalaya är något oförglömligt.
Vi skulle säga att det är omöjligt att inte påverkas starkt av en vistelse i Himalaya, oavsett om du är en erfaren alpinklättrare och gjort en eller flera klättringar i Himalaya eller gör din första resa ner till Nepal eller Tibet.
Det finns defintivt något för alla här nere vilket gör landet tillsammans med det underbara Sherpafolket en resa hit till något alldeles extra.
Bergsklättring i Pamirområdet
I den högre delen av Himalayakedjan som övergår i Pamirområdet hittar vi en rad höga och vackra berg. Det andra högsta berget i Trans-Alaykedjan.
Vi har också möjlighet för en klättring på mer tekniska Khan Tengri eller om önskemål finns för något av de andra tre så låt oss veta så försöker vi hjälpa dig med en guide om du behöver.
Mycket erfarna bergsguider
Vi har under flera år byggt upp en verksamhet i Nepal där vi använder oss av mycket duktiga och erfarna bergsguider. De har en bra utbildning till grund tillsammans med för de allra flesta många års erfarenhet av klättringar. De flesta av guiderna har klättrat på 8000 meter.
Det finns många reseföretag som erbjuder resor och klättringar ned till Himalaya med Nepal och Tibet som de troligaste destinationerna, många av dem är tyvärr allför ivriga att tjäna enkla pengar och glömmer bort viktiga saker som, en riktigt bra acklimatiseringstakt, utbildning på plats, ett perfekt planerat expedionsprogram, erfarna och välutbildade bergsguider och en genomgång av din utrustning för att försäkra dig om att du är förberedd för din bergsklättring på bästa sätt.
Även våra bergsguider på Peak Lenin har gedigen erfarenhet av Elbrus men också bergen i Pamir så du ska känna dig i trygga händer.
Vilken resa ska du välja
Vi går igenom lämplighet för varje bergsklättring med varje enskild kund INNAN du åker ner till din destination. På detta sätt skyddar vi dig genom att hitta lämpliga berg att klättra på för din del. och bakgrund.
Har du idéer om en egen planerad rutt och kanske kombinationer på berg som du inte hittar i vår resemeny? Inga problem, med vår välutvecklade plattform så skräddarsyr vi klättringsexpeditioner till dig om så önskas.
Med din vilja och beslutsamhet om att vilja klättra i Himalaya, så låt vårt proffesionella team ta hand om resten.
Vi har tidigare erfarenheter från expeditioner på bl a Mount Everest, Cho Oyu, Shishapangma, Lhotse, Manaslu, Makalu, G1, G2, K2, Ama Dablam, Kyazo Ri, Baruntse, Lobuche Peak, Mera Peak, Island Peak, Lhakpa Ri, Phuta Hiunchuli.
Vi erbjuder bergsklättringar till följande berg i Himalaya: